Nowoczesne meble
wnętrze stolik z krzesłami
Meble - Porady wnętrzarskie

Czym i w jaki sposób pielęgnować panele i parkiet

Podłoga to podstawa naszego mieszkania czy domu. Malujemy ściany, wymieniamy meble, ale rzadko zdarza nam się zmieniać podłogę. Nie dość, że to dodatkowe koszty to jeszcze ogrom pracy i czasu. Dlatego też warto zainwestować w podłogę, która posłuży nam latami i w raz z upływem czasu będzie dobrze wyglądać. Jednak nie wszystko zależy od materiału z jakiego będzie wykonana podłoga. Odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie są również kluczowe w utrzymaniu podłogi w dobrym stanie.

Pośród rodzajów podłóg, które znajdują się w naszych domach można wymienić:

  • Parkiet – dobrze wysuszony i pielęgnowany posłuży nam bardzo długo. Bez zabiegu cyklinowania może służyć nawet do 30 lat. Jest to bardzo trwały rodzaj podłogi, natomiast wymaga konserwacji i niezbyt intensywnego użytkowania.
  • Panele drewniane – są również bardzo trwałe. Według wielu producentów można je również cyklinować.
  • Panele laminowane – jest to sposób na szybką i łatwą podłogę. Natomiast jeśli ulegną one zniszczeniu należy je wymienić na nowe, gdyż nie podlegają odnowie.

Jak zatem pielęgnować parkiet?

Kurz i pierwszy brud można zebrać miękką szczotką poprzez zamiatanie. Można pokusić się o odkurzenie, natomiast trzeba dobrać do tego odpowiednią końcówkę, gdyż ostre przedmioty pozostawiają ślady i rysy. Parkiet nie lubi nadmiernej wilgoci. Oczywiście można zmywać go na mokro, nawet z użyciem chemii,  ale lepiej użyć do tego ścierki z mikrofibry niż mopa. Jeśli jednak chcemy użyć mopa, to albo niech to będzie mop płaski, albo taki który nie zostawia nam wody. Jeśli chodzi o dobór środków czyszczących wszystko zależy od tego jak parkiet jest wykonany. Jeśli jest on zaolejowany to do pielęgnacji należy użyć rozcieńczonych olejów lub wosku. Jeśli jest lakierowany należy zwrócić uwagę na instrukcję producenta. Co prawda istnieją środki o charakterze uniwersalnym jednak mogą one naruszyć strukturę parkietu i spowodować jego przyspieszone starzenie. Istnieje też sposób na odnowienia tego typu podłogi. Można to uczynić poprzez cyklinowanie oraz powtórne lakierowanie i olejowanie parkietu. Opłaca się również zastosować ługowanie- sposób chemicznego wytrawiania parkietu. Zabieg ten pozwala utrzymać odpowiedni kolor i uwidoczni słoje widoczne na drewnie.

Co zrobić z panelami? Ten rodzaj podłogi pielęgnujemy podobnie jak parkiet. Panele, które są olejowane i woskowane powinno się od czasu do czasu woskować, co pozwoli umocnić ich nawierzchnię. Warto je pielęgnować także środkiem, który je nabłyszczy. Unikać należy nadmiernego namaczania paneli, a wilgoć powinno się usuwać ściereczką z mikrofibry.

Laminowane panele są wykonane ze sztucznego materiału. Ich czyszczenie odbywa się na mokro z użyciem środka do ich pielęgnacji i nabłyszczania. Po ich umyciu wodą, należy przetrzeć je do sucha, aby nie zawilgotniały, gdyż laminat od wilgoci może spowodować obrzęki na powierzchni paneli. Tego typu podłogi nie można niestety odnowić.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *