Nowoczesne meble
sypialnia
Meble - Porady wnętrzarskie

Jak działa roleta dzień noc?

również niebanalny wygląd sprawiający, że łatwo skupiają na sobie wzrok. Pasy zaciemniające będące ich znakiem rozpoznawczym, są ciekawym elementem wystroju każdego pomieszczenia, budzą jednak zachwyt także wtedy, gdy przyglądamy się oknu z zewnątrz. Jeśli doda się do tego łatwość, z jaką można utrzymywać je w czystości, dla nikogo nie będzie zaskoczeniem to, że nie mają sobie równych.

Czym roleta dzień noc różni się od klasycznego rozwiązania?

Odróżnienie rolety dzień noc od jej klasycznego odpowiednika nie jest trudne. Poziome pasy na tkaninie szybko rzucają się w oczy. Błyskawicznie można się też przekonać o tym, że nie są one wyłącznie intrygującym elementem ozdobnym. W klasycznych roletach tkaninowych zmiana oświetlenia pomieszczenia jest możliwa wtedy, gdy rolety podnosi się albo opuszcza. Im mniej okna zasłaniają, tym więcej światła trafia do pokoju lub kuchni. Gdy mamy do czynienia z roletą dzień noc, musimy przyznać, że poziom sterowania oświetleniem jest bez porównania wyższy. Można nie tylko podnosić i opuszczać sam materiał, aby osiągnąć ten cel, ale również sterować pasami mającymi różny stopień przezroczystości. Tu zresztą warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną różnicę, której nie powinno się omijać. Rolety dzień noc mają tkaninę nawiniętą na wał w dwóch warstwach położonych równolegle do siebie.

Rolety dzień noc w praktyce

Pierwszy kontakt z roletami rodzi kilka pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, czy rolety dzień noc prześwitują. Choć ich układ mógłby to sugerować, w rzeczywistości użytkownicy rolet nie mają żadnych powodów do obaw. Odpowiedni układ pasów w rolecie, która jest rozciągnięta na szybie przyczynia się do tego, że możliwe jest całkowite wyeliminowanie promieni słonecznych. Co wcale nie mniej cenne, rolety dzień noc skutecznie izolują pomieszczenie od spojrzeń przechodniów, co jest nie do przecenienia, gdy mieszka się na parterze.

Zastanawiając się nad tym, co jest sekretem rolety dzień noc błyskawicznie można dojść do wniosku, że nie funkcjonowałaby tak dobrze, gdyby nie specyfika materiałów, z jakich jest wykonana. Mamy do czynienia z dwoma ich rodzajami, na uwagę zasługuje przy tym również ich naprzemienne ułożenie. To właśnie ono pozwala na sterowanie natężeniem światła wpadającym do pomieszczenia.

Pasy transparentne powstają z wykorzystaniem siateczki. Pasy zaciemniające są produkowane z tkaniny poliestrowej. Ta dostępna jest w wielu kolorach, dzięki czemu wygląd rolety można dostosować do stylistyki pomieszczenia, w którego oknach znalazło się dla niej miejsce. Co warte podkreślenia, wybór odpowiedniego odcienia ma jedynie estetyczne znaczenie, bo żaden z materiałów nie przepuszcza światła. To właśnie dlatego roleta dzień noc może znaleźć się także w łazience lub sypialni, a więc w tych pomieszczeniach, w przypadku których w szczególny sposób zależy nam na ochronie prywatności.

Jak działa roleta dzień noc?

W roletach dzień noc mamy do czynienia z ułożonymi pionowo przezroczystymi i nieprzezroczystymi paskami. Odległość między nimi nie zawsze jest taka sama, wynosi jednak zwykle od 1,5 do 2 centymetrów. Oba rodzaje pasów są przymocowane do wałka. W rezultacie przesuwając roletę w górę albo w dół, przesuwa się również paski. Pozwala to na automatyczne kontrolowanie tego, ile światła wpada do pomieszczenia. Co ważne, korzystanie z rolety jest możliwe nie tylko przez jej całkowite lub częściowe podciągnięcie do góry. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby regulować samo rozmieszczenie pasów.

Na etapie produkcji rolet dba się o to, aby oba pasy były ze sobą połączone w taki sposób, który nie pozostawia widocznych szwów. Dziś w tym celu jest wykorzystywana metoda termiczna. Jej wykorzystanie ma zresztą jeszcze jedną zaletę, bo przyczynia się do wzrostu wytrzymałości tego rodzaju rozwiązania. Konstrukcja rolet przyczynia się również do tego, że ich montaż nie wymaga specjalnych narzędzi i może być przeprowadzony samodzielnie.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.