Nowoczesne meble
biała designerska ława w salonie
Meble do salonu

Jaka ława do salonu – klasyczna czy nowoczesna?

Salon jest zazwyczaj największym pomieszczeniem w naszym domu. Stanowi miejsce relaksu i spotkań towarzyskich. Wobec tego nieodzowny elementem  salonu zdaje się być ława. Bez niej trudno o możliwość komfortowego spędzania czasu z rodziną np. grając w gry czy przyjmowania przy stole gości. Kupując ławę należy mieć na uwadze fakt, żeby współgrała ona z resztą salonu, a w parze z sofą czy kanapą tworzyła idealny duet i miejsce do wypoczynku.

Zanim zdecydujemy się na wybór danej ławy musimy przeanalizować kilka dość istotnych kwestii, np. w jakim charakterze chcemy zaaranżować nasz salon, a co za tym idzie w jakim stylu maja być otaczające go meble w tym również ława? Czy ma być ona nowoczesna czy może jednak klasyczna?

Aby móc świadomie zdecydować czego chcemy należy wiedzieć czym charakteryzuje się każdy z poszczególnych stylów.

Styl klasyczny to przede wszystkim meble drewniane, nierzadko zdobione, rzeźbione. Ława w takim stylu to najczęściej niski, masywny stolik, wykonany z mahoniowego drewna, wysokością sięgający do siedziska kanapy bądź sofy. Drewniane ławy fantastycznie sprawdzą się w połączeniu ze skórą czy ciężkimi tkaninami. Tego typu ławy podkreślają tradycyjny, klasyczny charakter wnętrza, nadają mu jednocześnie przytulną i ciepłą atmosferę. Poza tym czyni wnętrze harmonijnym i eleganckim. Zdecydowaną zaletą tego typu mebli jest łatwość utrzymania ich w czystości. Ponadto drewniane meble świetnie sprawdzają się w klasycznych, tradycyjnych pomieszczeniach jednak równie dobrze może współgrać z nowoczesnymi wnętrzami (ważne by wybrać odpowiedni model).

nietypowa ława w salonie

Jeśli więc posiadamy salon w ciepłych, stonowanych barwach a meble charakterem zbliżone są raczej do stylu bardziej tradycyjnego lub też posiadamy np. meble antyczne warto zdecydować się na klasyczny mebel ławy (czy to prosty wręcz ascetyczny czy nieco bardziej zdobiony, rzeźbiony). Łączenie mebli w podobnym stylu zniweluje ryzyko „bałaganu”.

Plusem klasycznej aranżacji jest bezpieczeństwo i nieskomplikowanie a także rozsądek w podejściu do tworzenia określonego wnętrza.

Styl nowoczesny charakteryzuje się wyjątkowo przestronną i przestrzenną a także prostą formą wnętrza. Stosowane meble często mają niestandardowe konstrukcje, są funkcjonalne a jednocześnie nie przytłaczają; stąd też częste wykorzystywanie szkła jako podstawowego materiału mebli nowoczesnych. Ława w charakterze nowoczesnym jest najczęściej szklana; wówczas zdaje się być bardzo eleganckim a także oryginalnym meblem. Co więcej wybór szklanych stolików jest niewiarygodnie duży- od bardzo prostych, wręcz minimalistycznych aż do ozdobnych często z matowego szkła, w połączeniu z drewnianymi bądź chromowymi dodatkami. Inną opcją jest wybór stołu z tworzywa sztucznego, który może zadziwiać nie tylko formą ale również barwą. Na rynku jest szeroki wybór tego typu mebli a możliwości łączenia różnych, często kontrastowych kolorów daje możliwości stworzenia niebanalnego i bardzo oryginalnego wnętrza. Zatem nowoczesne wnętrze można pojmować dwojako- z jednej strony jako chłodne a jednocześnie przytulne z minimalną ilością mebli, z zastosowaniem szkła i bieli, z drugiej zaś jako kolorowe, często bogate w przeróżne barwy, z zastosowaniem mebli z tworzyw sztucznych (np. plastiku), lakierowanych bądź matowych w rozmaitych formach, strukturach i wzorach.

ława nowoczesna w salonie - przykład

Jeśli zatem chcemy stworzyć nowoczesne, nietuzinkowe wnętrze warto zastosować jedną z dwóch wymienionych wyżej możliwości. Jeśli posiadamy prosty, nieskomplikowany salon, w jasnych barwach, z dużym oknem, dobrą opcją zdaje się być urządzenie go właśnie w stylu innowacyjnym, współczesnym.

Ława, zarówno w  stylu klasycznym jak i nowoczesnym może być oryginalnym
i urzekającym meblem w naszym salonie. Ważne jak ją zestawić z resztą wnętrza by była jego nieodzownym elementem, jednocześnie funkcjonalnym i praktycznym oraz zachwycającym i nietuzinkowym.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *