Nowoczesne meble
scandinavian style seating
Meble - Porady wnętrzarskie

Jakie osłony okienne do stylu skandynawskiego?

Choć stylowi skandynawskiemu we wnętrzach poświęca się wiele uwagi, opracowania dotyczące osłon okiennych nie są zbyt obszerne. Czas to zmienić, zwłaszcza że mamy przecież do czynienia ze stylem cieszącym się w Polsce szczególnie dużą popularnością.

Skandynawski, czyli jaki?

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, czym powinny charakteryzować się idealne osłony okienne, dobrze jest przypomnieć sobie, jakie cechy rozpoznawcze ma styl skandynawski jako taki. Zgodnie ze swoją nazwą wywodzi się rzeczywiście z krajów Europy Północnej, zwraca na siebie przy tym uwagę nie tylko ze względu na charakterystyczną dla siebie funkcjonalność, ale również naturalność oraz prostotę. Korzysta z nawiązywania do natury i robi to chętnie nie tylko wtedy, gdy w grę wchodzą stosowane materiały, ale i kolorystyka. We wnętrzach skandynawskich mamy więc do czynienia nie tylko z ponadczasowym drewnem, ale również z naturalnym kamieniem, skórą, metalem oraz szkłem. Naturalność odnosi się zresztą nie tylko do mebli, ale również do dodatków, w tym również do charakterystycznych dla tego stylu osłon okiennych.

Brak licznych opracowań poświęconych osłonom okiennym tworzy błędne wrażenie, że nie są one istotne. Tymczasem okazuje się, że ich znaczenie jest ogromne. Wnętrza skandynawskie mogą sprawiać wrażenie dość chłodnych, nic więc dziwnego, że to właśnie żaluzje, rolety oraz inne osłony są chętnie wykorzystywane, gdy chce się je ocieplić.

Aranżacja okien w stylu skandynawskim

Okna zajmują ważne miejsce we wnętrzach w stylu skandynawskim. Przyglądając się szwedzkim i norweskim domom nie możemy przecież nie zauważyć tego, że są wyjątkowo duże. Na północy Europy słońce nie jest tak częstym gościem, jak w Polsce. Dąży się więc do tego, aby zapraszać je do wnętrz w jak największym naprężeniu.

Dążenie, aby okna przepuszczały możliwie jak najwięcej światła przyczynia się do tego, że styl skandynawski odchodzi od ciężkich zasłon na rzecz drewnianych żaluzji oraz rolet. Te ostatnie także nie są zresztą rozwiązaniami przypadkowymi. Do ich powstania wykorzystuje się jasne, gładkie tkaniny, które nie zaciemniają pomieszczenia nawet wtedy, gdy chcemy odciąć się czy to od intensywnego słońca, czy to od spojrzeń rzucanych przez sąsiadów. Warto też pamiętać, że styl skandynawski stawia na prostotę używania osłon okiennych. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni tym, że żaluzje i rolety w pomieszczeniach zwykle posiadają sterowanie automatyczne.

Najciekawsze osłony okienne w stylu skandynawskim

Przegląd osłon okiennych, które sprawdzają się znakomicie we wnętrzach w stylu skandynawskim uświadamia nam, że jest w czym wybierać. Na pierwszy plan wysuwają się przy tym rolety rzymskie – zarówno wykonane z bawełny, jak i z lnu. Kolejne z nich znakomicie chronią wnętrze przed intensywnym słońcem, można przy tym bez trudu unosić je i opuszczać tak, aby za dnia doświetlać pomieszczenie. Rolety rzymskie https://www.knall.com.pl/c170,rolety-rzymskie mają i ten plus, że są nie tylko funkcjonalne, ale i eleganckie. Są designerską ozdobą okienną, która ociepla wnętrze.

interior design

Jeśli wygląd rolet rzymskich nie przypada nam do gustu, możemy zainteresować się również żaluzjami drewnianymi. Nawiązują one do materiału, który jest symbolem stylu skandynawskiego. Żaluzje drewniane https://www.knall.com.pl/c107,zaluzje-drewniane świetnie ocieplają wnętrze, można jednak liczyć na nie także wtedy, gdy chce się uchronić dom przed utratą ciepła tak dotkliwie dającą się we znaki w sezonie jesienno-zimowym.

Jeśli stawiamy przede wszystkim na delikatne osłony okienne, także możemy znaleźć coś dla siebie. Styl skandynawski ceni sobie rolety materiałowe, zwłaszcza jeśli są one wykonane z jasnych materiałów. Ich atutem jest prostota i oryginalność, dużym plusem jest jednak również to, że utrzymanie rolet materiałowych w czystości nie jest trudnym zadaniem. Styl skandynawski nawiązuje do komfortu, a osłony okienne, które nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu okazują się strzałem w dziesiątkę. Prawdziwym hitem są w tym kontekście rolety dzień-noc znane z tego, że są nam w stanie zagwarantować idealny poziom zaciemnienia, gdy go potrzebujemy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *