Nowoczesne meble
Meble - Porady wnętrzarskie

Optymalne dopasowanie typu, koloru i wzoru rolety do danego wnętrza

Dziś rolety we wnętrzach mieszkań i pomieszczeniach komercyjnych są na porządku dziennym. Na dobre zadomowiły się też w biurach, kinach i kawiarniach. Jak właściwie dobrać rolety do danego wnętrza?

Budowa rolet i ich rodzaje

Roleta to dekoracyjne płótno, które można ozdobić dowolnym wzorem oraz wał, na którym nawijana jest wstęga podczas toczenia i mechanizm podnoszący (ręczny lub elektryczny). Roleta może być typu otwartego, który różni się tym, że ma prostą konstrukcję, składającą się tylko ze skrzydła i otwartego wału. Może to być też typ zamknięty – to konstrukcja, w której wałek jest schowany w pudełku (kasecie). Przy składaniu żaluzji typu zamkniętego plandeka jest całkowicie schowana w pudełku. Roleta we wnętrzu pełni nie tylko rolę dekoracyjną, ale także praktyczną – chroni pomieszczenie przed słońcem. Zasłony w zależności od gęstości i impregnacji mogą odbijać, przepuszczać lub nie przepuszczać światła. Jeśli półprzezroczyste zasłony są połączone z grubymi zasłonami, które wieczorem są mocno zasłonięte, to najlepszym rozwiązaniem są rolety wykonane z lekkiej tkaniny z drobną perforacją pełni rolę zwykłego tiulu, a nie gęstej zasłony. Jej funkcją jest dekorowanie wnętrza pomieszczenia pięknym wzorem lub kolorem tkaniny. W przeciwieństwie do zwykłej, lekkiej, półprzezroczystej tkaniny odblaskowa tkanina jest pokryta specjalną mieszanką, która nie przepuszcza promieni słonecznych. Tkaniny z taką impregnacją, stosuje się je na oknach wychodzących na południe i zachód. Dodatkowo chronią mieszkańców przed wzrokiem ciekawskich – wieczorem z ulicy przez nich trudno cokolwiek odróżnić. Tkanina, która w ogóle nie przepuszcza światła, nazywa się BlackOut. Jest pokryta specjalną mieszanką lustrzaną, która chroni pomieszczenie przed ciepłem słońca. W pomieszczeniu z roletami BlackOut latem nawet bez klimatyzacji, pozostaje chłodno (pod warunkiem, że zasłony są opuszczone). Zasłony zaciemniające są najczęściej używane do zacieniania pokojów kina domowego lub sypialni.

Jaka może być tkanina rolet pod względem projektu i tekstury?

Konstrukcja rolet może być bardzo różnorodna. Klient sam wybiera kolor płótna, wzór lub rysunek, który zostanie na nim wydrukowany oraz fakturę tkaniny. Dodatkowo płótno można ozdobić dodatkowym dekorem wzdłuż dolnej krawędzi. Aby dobrać odpowiedni wzór i kolor zasłony, bierze się pod uwagę kilka czynników. Zasłony w geometryczne lub kwiatowe wzory najlepiej nadają się, kiedy wszystkie dekoracje i meble mają monochromatyczną strukturę, a zasłony przyciągają uwagę wzorem. Są wskazane, gdy wzór mebli lub wykończenia powierzchni powtarza się na tkaninie zasłonowej oraz gdy wzór zasłony składa się z kolorów i motywów, które zostały użyte we wnętrzu pokoju. Dzieci uwielbiają zasłony z ulubionymi postaciami z kreskówek, zwierzętami lub własnymi zdjęciami. Dlatego w pokoju dziecinnym, łazience czy sypialni nastolatka można zamówić płótno z własnym, dobranym obrazem.

Dopasowanie koloru

Aby podkreślić stylowe, nowoczesne wnętrze, postaw na zasłony w jednolitym gęstym, jasnym kolorze. Mogą występować w jednolitej kolorystyce pomieszczenia lub w kontrastowej. Rolety w kolorze czerwonym, czarnym, niebieskim, liliowym, pomarańczowym wyglądają efektownie i stylowo. Aby roleta prezentowała się korzystnie we wnętrzu, podkreślała zalety przestrzeni i ukrywała pewne wady, należy wziąć pod uwagę lokalizację okien, cechy pomieszczenia, a także ogólną kolorystykę.

Aby stworzyć najbardziej komfortowe warunki w pomieszczeniu zimą i latem, dobiera się zasłony o odpowiednim odcieniu, aby wspomóc ogrzewanie i klimatyzator. Choć może to zabrzmieć paradoksalnie, rolety są w stanie utrzymać chłód w upalne lato, a zimą stworzyć wrażenie ciepła w ciemnym pomieszczeniu. Tak więc w przypadku okien południowych, wschodnich, zachodnich i północnych dobiera się zasłony o odpowiednim kolorze, biorąc pod uwagę czas wnikania światła słonecznego do pomieszczenia.

Okna wychodzące na stronę północną należy dekorować płótnami z terakoty, złota, kremu, pomarańczy. Światło przechodzące przez takie zasłony „pomaluje” pomieszczenie na ciepłe kolory, tworząc harmonijną, ciepłą atmosferę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *