Nowoczesne meble
uchylone okno dachowe
Meble - Porady wnętrzarskie

Rolety na okna dachowe – wady i zalety

Wyróżniamy dwa rodzaje rolet dachowych, są to rolety wewnętrzne i rolety zewnętrzne. W przypadku okien dachowych częściej stosowane są rolety wewnętrzne, porównując jednak oba produkty, śmiało możemy stwierdzić że zarówno rolety wewnętrzne jak i zewnętrzne posiadają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się zatem tej kwestii i spróbujmy opisać oba rodzaje rolet oraz wskazać najważniejsze wady i zalety rolet wewnętrznych oraz rolet zewnętrznych. Wybierając się do sklepu z artykułami wyposażenia wnętrz, często ślepo błądzimy po uliczkach marketu, gdzie mamy ogromny wybór rolet do okien dachowych, ale w natłoku produktów nie wiemy co mamy wybrać.

Wady i zalety rolet wewnętrznych na okna dachowe

Częściej kupowane są rolety wewnętrzne. To one znakomicie zdobią wnętrza całych poddaszy, są dobierane kolorystycznie do mebli bądź innych dodatków wystroju wnętrza. Rolety wewnętrzne wykonane z tkaniny nie rzadko zamawia się na wymiar i pod kolorystykę innych dodatków wykonanych z tkanin. Ta opcja jest najdroższa i to jest podstawowa wada rolet wewnętrznych wykonywanych na zamówienie. Jeżeli jednak wybierzemy jednego i dobrego producenta, uzyskamy produkt z najwyższej półki, który posłuży nam przez wiele lat. Dzięki roletom wewnętrznym do okien dachowych, wykonanych z tkanin najwyższej jakości, nasza sypialnia, pokój dziecięcy czy salon na poddaszu, zyska ekstrawagancki i przytulny charakter, a całość aranżacji będzie się ze sobą komponowała. Zaletą rolet wewnętrznych jest fakt, że są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu. Nie zależnie od tego czy wybierzemy rolety aluminiowe czy też wewnętrzne rolety z tkanin, sposób ich czyszczenia będzie łatwy i przyjemny. Dzięki temu, że mamy do nich dostęp z danego pomieszczenia w środku domu, możemy je łatwo przetrzeć na sucho, a także umyć na mokro. Również montaż rolet wewnętrznych jest łatwiejszy, niż w przypadku rolet zewnętrznych. Wymaga jedynie zamontowania odpowiedniego systemu podtrzymującego rolety na wewnętrznej stronie okna dachowego oraz powieszenia właściwie wymierzonej rolety na okno dachowe. Z tego wynika, że rolety wewnętrzne oprócz wysokiej ceny w przypadku montowania rolet zakupionych pod specjalne zamówienie, mają same zalety i polecają się do wszystkich okien dachowych.

okna na dachu

Wady i zalety rolet zewnętrznych na okna dachowe

Rolety zewnętrzne, jak sama nawa wskazuje, montuje się na zewnątrz okna dachowego. Już sam montaż wymaga nie lada wyczynu i umiejętności, raczej samodzielnie nie uda nam się to zrobić. Jednak niezaprzeczalną zaletą rolet zewnętrznych, jest fakt że dzięki ich osłonie okna, do danego pomieszczenia nie wpływa nic światła. W upalne dni takie rolety zewnętrzne potrafią ochłodzić pokój o kilka stopni, dzięki czemu na poddaszu nie jest tak gorąco. Zewnętrzne rolety na okna dachowe to brak wspomnianych już prześwitów, dlatego nawet jeżeli chcemy mieć w pokoju noc w dzień, osiągniemy go z roletami zewnętrznymi bez większego problemu. I to już wszystkie zalety rolet zewnętrznych. Ich wadą jest skomplikowany montaż, o którym już wspomnieliśmy oraz zdecydowanie wyższa cena. Systemy rolet zewnętrznych są o wiele droższe od tych wewnętrznych i muszą być montowane przez specjalistów, dlatego ich całkowity koszt może być bardzo wysoki. Kolejną wadą jest sposób czyszczenia rolet zewnętrznych. Prze to że znajdują się na zewnątrz okna, a dodatkowo są to okna dachowe, ich mycie także jest bardzo skomplikowane i nie rzadko musimy zamawiać ekipę sprzątającą, która posiada do tego celu właściwe oprzyrządowanie.

Odpowiednie mierzenie okien i rolet przed ich zakupem

Podstawą do tego, aby zakupić właściwe rolety na okna dachowe, nie zależnie od tego czy wybieramy rolety zewnętrzne czy rolety wewnętrzne, jest ich odpowiednie wymierzenie względem danego otworu okiennego. Nie dopasowanie rolety do okna nie da nam efektu osłonięcia przed natarczywym światłem słonecznym. Tutaj należy mierzyć i zapisywać wymiary szczegółowe, co do milimetra, bez zaokrąglania w którąkolwiek stronę. Każde odchylenie od prawidłowego rozmiaru, będzie skutkowało źle dobraną roletą na okno dachowe, a co za tym idzie złym osłonięciem konkretnego okna i pomieszczenia znajdującego się na poddaszu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.