Nowoczesne meble
Meble - Porady wnętrzarskie

Rolety wewnętrzne, materiałowe i zewnętrzne – jak je czyścić?

Rolety, tak samo jak firanki czy zasłony ulegają zabrudzeniom. Co jakiś czas warto zdjąć je z okien i odświeżyć. Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób unika czyszczenia rolet ze względu na brak wiedzy na jego temat. Oto kilka wskazówek, które przełamią ten strach.

Producent wie najlepiej

Jeśli chcesz wyczyścić rolety pamiętaj, by stosować się do zaleceń producenta. W końcu nikt nie wie lepiej jak czyścić jego produkt. W przypadku rolet Velux rolety są poddawane testom wytrzymałości, także pod względem kurzu i zabrudzeń. Dzięki temu klienci mogą cieszyć się swoimi markizami, roletami i żaluzjami przez lata. Oczywiście w tym czasie warto je czyścić, by wyglądały jak najlepiej i służyły najdłużej. Przed zbieraniem się kurzu najlepiej ochroni je regularne odkurzanie, które zajmuje zaledwie chwilę, a może dać świetny efekt. Należy do tego użyć specjalnej końcówki ze szczotką, która standardowo dołączona jest do odkurzaczy. Można oczywiście także zamieść kurz szczotką lub ścierką, jednak odkurzacz pozwoli uzyskać najlepszy efekt w najkrótszym czasie. W przypadku rolet ze wzorem należy delikatnie przetrzeć je ściereczką zwilżoną wodą. Ważne, by nie pocierać rolet mocno, gdyż może to je zniszczyć. Używając do czyszczenia jakiegoś detergentu, nie należy wyciskać go bezpośrednio na roletę, ale na ścierkę. Inaczej można uszkodzić powłokę, szczególnie w przypadku rolet zaciemniających.

Czyszczenie rolet dekoracyjnych

Rolety dekoracyjne to najbardziej klasyczny typ rolet wewnętrznych. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie w jaki sposób je czyścić. Można robić to na wiele sposobów, jednak najważniejsze by robić to regularnie. Jeśli dopuścimy do osadzenia się na rolecie dużej ilości brudu, to po prostu ciężej będzie ją doczyścić lub trzeba będzie korzystać z mocniejszych detergentów, które nawet mogą zniszczyć jej zewnętrzną powłokę. Tak jak wyżej wspomniano, można czyścic je odkurzaczem ze szczoteczką na końcu. Istotne, by ustawić go na minimalną możliwą moc. Gdy użyjemy do tego zbyt dużo siły możliwe będzie zassanie rolety i zniekształcenie jej. Jeśli wycieramy roletę wilgotną ściereczką, należy ją po tym całkowicie rozwinąć, by mogła wyschnąć. Przy czyszczeniu rolet należy przetrzeć nie tylko materiał, ale także plastikowe części, na których osadza się kurz. Istotne, by nie czyścić rolet ostrymi gąbkami, które mogą spowodować ich przetarcie w niektórych miejscach. W przypadku rolet plisowanych można po zdjęciu materiału z mechanizmu namoczyć go w wodzie z delikatnym detergentem. Na koniec materiał delikatnie spłukujemy bieżącą wodą i pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie zawieszamy na mechanizmie.

Czyszczenie rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są narażone na zabrudzenia jeszcze bardziej niż te, które mamy wewnątrz mieszkania. Dlatego o ich czystość należy dbać szczególnie. Jeśli są to rolety sterowane zdalnie należy je odłączyć od źródła energii przed rozpoczęciem czyszczenia. Zasady co do dbania o rolety zewnętrzne są podobne do tych, które stosujemy w przypadku rolet wewnętrznych. Na roletach zewnętrznych zamiast kurzu osiadają zdecydowanie częściej inne drobinki, takie jak piach czy nawet drobne kamyki. Przed przystąpieniem do mycia należy się ich pozbyć, gdyż mogą porysować powierzchnię materiału. Jeśli masz taką możliwość na zewnątrz to po prostu użyj do tego odkurzacza. Jeśli nie to postaraj się je zmieść szczotką. Do czyszczenia rolet zewnętrznych możesz wykorzystać tak samo jak w przypadku wewnętrznych – wilgotną ściereczkę. Jeśli posiadasz myjkę ciśnieniową również możesz jej użyć, jednak rób to delikatnie. Nieodpowiednie czyszczenie może bardzo szybko doprowadzić do zniszczenia powłoki rolet czy ich miejscowych uszkodzeń, które pogorszą jakość ochrony przed słońcem.

Czyszczenie rolet nie jest skomplikowane i można je wykonać przy użyciu dostępnych w domu środków. Istotne, by robić to ostrożnie i według zaleceń producenta, a będziemy mogli cieszyć się skuteczną ochroną przed światłem słonecznym przez długie lata.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *