Nowoczesne meble
pokój dziecięcy
Meble dla dzieci i młodzieży

Urządzamy miejsce do nauki dla dziecka

Chcąc urządzić miejsce do nauki dla dziecka musimy pamiętać o kilu podstawowych elementach. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na nasze możliwości lokalowe tzn. jak dużą przestrzenią dysponujemy, w jakim wieku jest nasze dziecko oraz potrzeby naszego dziecka. W związku powyższym, urządzając przestrzeń do nauki powinniśmy dobrze przemyśleć każdy element a nawet detal wyposażenia, tak aby zapewnić naszemu dziecku najlepsze warunki do pracy.

Zanim jednak zabierzemy się za urządzanie pokoju dla naszego malucha musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych reguł…

Podstawą jest biurko

piszące dziecko przy biurkuBiurko stanowi podstawowy i najważniejszy mebel. Powinno zatem być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne ale także estetyczne. Chcąc wybrać najlepszy model kierujmy się przede wszystkim zasadą, że meble dla dzieci powinny rosnąć razem z nimi. Wybierajmy więc meble regulowane. Biurko ponadto powinno posiadać duży blat aby bez trudno mogło pomieścić wszystkie przybory szkolne. Dobrze jeśli postawimy na interesujący design takiego biurka, wówczas nasze dziecko chętniej będzie zasiadało przy nim do nauki.

Krzesło jako element troski o komfort i zdrowie

Krzesło jest drugim w kolejności ważnym meblem wyposażenia kącika do nauki. Powinno przede wszystkim zapewniać prawidłową postawę podczas siedzenia. Musi być zatem odpowiednio wyprofilowane a także dostosowane wysokością i głębokością siedziska. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w podnóżek, który dodatkowo ustabilizuje prawidłową postawę.

Oświetlenie

Ważne jest tu zarówno oświetlenie dzienne jak i sztuczne. Zacznijmy jednak od początku. Ważnym jest aby biurko ustawić w odpowiedniej relacji względem okna czyli na pewno nie ustawiać go bezpośrednio przed oknem. Najlepszą opcją jest gdy biurko stoi bokiem do okna, jednak istotnym jest aby dziecko nie zasłaniało sobie światła dziennego ręką np. podczas pisania. Z kolei oświetlenie sztuczne powinno opierać się na dwóch rodzajach światła: ogólnego (lampa sufitowa) i lampce biurowej. Taką lampkę  w zależności od ręki którą posługuje się nasze dziecko należy postawić po przeciwległej stronie.

Miejsce na książki i przybory

W pobliżu biurka powinny znajdować się szafki lub regał, który pomieści wszystkie rzeczy szkolne naszego dziecka. Całość powinna być idealnie dopasowana do reszty mebli w pokoju.

Przestrzeń inspirująca do nauki

książkiPoza odpowiednimi meblami należy naszemu dziecku zapewnić kącik, który zainspiruje go do nauki. Warto zainwestować w różnego rodzaju gadżety, których na rynku jest całe mnóstwo. Można np. pomalować fragment ściany farbą tablicową, wówczas dziecko będzie mogło notować najważniejsze rzeczy na ścianie. Idealnym rozwiązaniem jest również dobór odpowiednich tablic, organizerów, które ogarną wszelki chaos panujący w niemal każdym dziecięcym pokoju.

Reasumując, urządzając kącik do nauki niezbędne jest przestrzeganie określonych reguł tak aby ta jakże ważna przestrzeń była odpowiednią dla naszego dziecka. Jednak poza elementami typu: odpowiednie biurko, ergonomiczne krzesło czy masa szafek i szafeczek ważnym jest aby dziecko czuło, że to jest jego pokój, pomalowany na jego ulubione kolory czy postacie z bajek, urządzony w taki sposób aby stanowiło dla niego swego rodzaju oazę, w której może uczyć się i bawić. Zatem aranżując tą przestrzeń weźmy pod uwagę zadanie naszego dziecka bo od tego zależ jak chętnie będzie chciało tam wracać.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *