Nowoczesne meble
materac na łóżku
Meble do sypialni

Wybieramy materac do spania

Każdy z nas niejednokrotnie budził się po przespanej nocy z bólem w karku bądź kręgosłupie. Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak istotne jest miejsce, na którym śpimy. Powszechnie dostępne w sklepach z meblami sofy, kanapy czy narożniki są wygodne jednak na dłuższą metę mogą zrujnować nasz kręgosłup. Dlatego warto pomyśleć o zmianie naszego miejsca do spania na materac, który będzie wybawianiem dla naszych pleców.

Pierwszym pytaniem przy wyborze materaca jest czy powinien on być miękki czy twardy. Ważne jest by dopasował się do kształtu naszego ciała. Zbyt miękki materac może spowodować ból pleców przez wygięcie kręgosłupa w pałąk. Z drugiej strony twardy materac może spowodować ciągłe napięcie mięśni poprzez podparcie ciała tylko w kliku miejscach. Może to utrudniać odpowiednie krążenie. W tym wypadku najlepiej zakupić materac średnio twardy, który będzie utrzymywał kręgosłup w odpowiedniej dla niego pozycji, czyli na boku w linie zbliżonej do prostej oraz w kształt litery s na wznak.

Istotny przy wyborze materaca jest również rodzaj. Sklepy oferują różnych asortyment, dlatego z pewnością każdy wybierze coś dla siebie pod względem oczekiwań czy także funkcji zdrowotnych.

  • rozłożony materac przykładNajbardziej uniwersalnym, nadającym się dla każdego materacem jest typ bonell. Składa się on z systemu połączonych sprężyn, które pod naciskiem ciała uginają się na całej powierzchni. Minusem tego materaca jest to, że płyty okrywające sprężyny mogą ograniczać ten efekt. Sięgając po ten materac warto zwrócić uwag na skręt sprężyn, ponieważ im bardziej skręcone tym są lepszą podpora dla naszego ciała, a takie, które są z włókien naturalnych zapewniają odpowiednią temperaturę oraz swobodny przepływ powietrza. Dla osób ze schorzeniami kręgosłupa ten model jest bardzo dobrym wyborem, natomiast osoby otyłe powinny taki materac wzmocnić matą np. z włókna kokosowego.
  • Kolejnym rodzajem jest materac sprężynowy typu kieszonkowego. Różni się on od poprzedniego ilością sprężyn oraz tym, że każda z nich wszyta jest w osobną kieszeń i pracuj niezależnie od pozostałych. Ten typ materaca jest bardziej elastyczny i daje lepsze podparcie ciała podczas snu. Materac ten jest najlepszym rozwiązaniem dla osób cierpiących na dyskopatie, lordozę, skoliozę czy zapalenie stawów.
  • Materac lateksowy to kolejna propozycja, powstaje on z połączenia mleczka kauczukowego z produktami pochodzenia syntetycznego. Jest on bardzo wytrzymały, nie odkształca się, a przy tym jest również bardzo elastyczny dzięki temu równomiernie podpiera ciało i pomaga zachować prawidłowe krążenie. Materac lateksowy sprawdzi się najlepiej dal osób z alergią na pleśń, roztocza, wełnę czy pierze. Polecany jest również dla dzieci.
  • Ostatnią propozycją jest materac z pianki termoelastycznej. Reaguj on na temperaturę otoczenia, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu ciała. Jest to najwygodniejszy materac z tych prezentowanych. Warto dodać, że ten materac jest bardzo przewiewny, lekki i wytrzymały. Najlepiej sprawdza się dla osób przewlekle chorych gdyż zapobiega odleżynom.

Wybierając materac dla siebie trzeba pamięta o wygodzie snu oraz swoim zdrowiu. Idąc do sklepu można zasięgnąć rady sprzedawców i poleżeć kilka minut na każdym materacu by wybrać jak najlepiej. Zakup materaca na pewno się opłaci i już nigdy nie będziesz chciał spać na sofie czy kanapie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *